Common European Framework of Reference for Languages
Jezički programi i nivoi škole Oxford Centar usklađeni su sa sa Zajedničkim evropskim referentnim okvirom za jezike (CEFR – Common European Framework of Reference for Languages) – svaki program definisan je jezičkim sadržajem, načinom i metodama izvođenja nastave, stepenom jezičke kompetencije koji polaznici postižu na kraju određenog nivoa, kao i sistemom praćenja, proveravanja i vrednovanja rezultata u nastavnom procesu.
CEFR je standard koji služi kao vodič za određivanje postignuća u učenju stranih jezika, a postavio ga je Savet Evrope sa ciljem da se omogući da se, na objektivan način, opišu jezičke kompetencije učenika stranih jezika. Ovaj Okvir omogućava školama da utvrde minimum jezičkih zahteva za široki spektar ciljeva i, budući detaljan, transparentan i koherentan, ali i dinamičan, on definiše zajedničku bazu za razradu jezičkih programa, ispita i udžbenika za sve evropske jezike. Na detaljan način opisuje šta oni koji uče strani jezik moraju da nauče da bi jezik koristili za komunikaciju, odnosno, koje znanje i veštine treba da razviju da bi bili efikasni, a uz poštovanje kulturnog konteksta u koji je jezik smešten.
CEFR razlikuje tri osnovna nivoa znanja stranog jezika: A (početni), B (srednji) i C (napredni) koji podrazumevaju više podnivoa, i detaljno propisuje šta bi učenik stranog jezika trebalo da ume i zna po završetku svakog od nivoa/podnivoa, i to kroz takozvane “Šta možeš” (“CAN-DO”) iskaze.
Takođe, CEFR preporučuje prosečan broj sati vođenog učenja (učenja uz profesora) potrebnih za postizanje jednog nivoa, odnosno vreme koje je potrebno da znanje usvoji.
CEFR sadrži smernice za objektivno opisivanje znanja i veština učenika stranih jezika, koje su koncipirane na takav način da predstavljaju vrlo jasnu osnovu za nastavne programe, kao i testiranja za svaki od nivoa.